7 Eylül 2011 Çarşamba

Küçük Kızın Uyum Sorunları


Küçük Colette evimize geleli 11 gün oluyor.

Bu süre içerisinde yaşadıklarımızı özellikle paylaşmak istedim.

Olur da benim gibi evde petleri olduğu halde bir tane daha almak  zorunda kalanlar olursa nelerle karşılaşacaklarını bilsinler diye.

Gerçi her kedinin ve köpeğin  karakter özellikleri ve ortama uyma becerisi farklı olsa da az çok  fikir verecektir yaşadıklarımız.

Minik kız geldiğinde öncelikli olarak  onun bir an önce iyileşmesine odaklandık. Ne de olsa kuyruk acısı çekiyordu.  Bir kaç gün bandajlı kaldı, sonra veteriner çıkardı sargıları.

Bizim ufaklık biraz iyileşince hareketlendi. Zaten parkta  da çok hareketliydi  ve korktuğum oldu, kuyruk kanamaya başladı. Pansumanını yaptım, neyse ki  devam etmedi..

Sağlık durumu düzelince ev halkına ve kurallarına uyum konusu öncelik kazandı. Çiş konusunda sıkıntı yaşamadık. Geldiği günden itibaren  odasına koyduğum kuma yaptı ama o kum hep odada kalamazdı. Jane'in kumu  evin  raflarla dolu  depo odasındadır ama Colette için alınan kum havuzu aynı yere konulamaz. Çünkü birbirlerinin kumunu kullanabilirler. Şimdi Colette'i kapalı balkona alıştırmaya çalışıyorum. Bazen karışıklık  oluyor ama öğrenecekler gibi. Kum konusunu  anlatmışken, Colette çok küçük olduğu halde Jane'de fazla yiyor ve afedersiniz çok fazla dışkılıyor. Doğrusu korktum,'' bu normal mi?'' diye veterinere sordum.  Normalmiş.

Gelelim mama konusuna. En büyük handikabımız mama. Çünkü  Hepsinin ayrı özellikte mama yemeleri gerekiyor. Minik kalp hastası olduğundan özel bir diyet maması var. Jane'i  bulduğumda uzun süre aç ve susuz kaldığından  böbrekleri  iflas etmek üzereymiş. O da böbrekleri için katkılı  özel bir mama yiyor. Colette'e ise veteriner bebek kedi mamasını uygun gördü. Gelin görün ki, hiç biri de kendi mamasını sevmiyor. Birbirlerinin mamalarına dadanıyorlar. Farklı odalara koyup  ayrı ayrı  yedirirsem  ne yaptıklarını denetleyemiyorum. Colette'e kapalı balkona koydum, miyav miyav ağladı.

Diğer bir sorunumuz da sabah kudurmaları. Minik ve Jane pek gürültü patırtı yapmazlardı ama bu cadı kız onları da azdırdı. Her sabah bir koşturmaca bir oyun. Laminant parkede tıkır tıkır pati sesleri, çok kötü! Alt katta oturan komşularımın yatak odalarından duyulur diye  çekiniyorum. Bu gece Colette'i ayrı odada yatırdım. Bu kez  su  ve kum havuzu yine taşındı. Evin her yerinde kedi köpek düzenekleri oldu. Minik'le yürüyüşten  dönene dek  de almadım oradan.Çok şükür sabah kudurması olmadı . demek erken saatlerde kudurmayı seviyorlarmış:)

İşte böyle dostlar. Üç petli evin hali budur. Hafta sonu bir doğum günü partisi için Side'ye gitmemiz lazım. Minik gidecek ama iki kıza  evde annem bakacak. Şimdiden korkuyorum doğrusu. Gitmesem olmaz, gitsem aklım kızlarda kalacak. Jane'm melek gibidir ve defalarca kaldı, anneannesi ona baktı ama bu Colette  biraz cadı. Bakalım ne olacak.

Not: Henüz üçünün aynı karede düzgün bir  görüntülerini  yakalayamadığım için  blog başlığı fotoğrafımızı değiştiremedik.

6 yorum:

 1. Bu mama olayı biraz farklı olsa da bizde de sorun. Keşkül iştahlı bir kız kedilerin mamasını ortada gördü mü hiç affetmiyor.Yazlıkta kolay 3. kata pencerenin iç pervazına koyuyorum,kediler canbaz gibiler tırmanıp yiyebiliyorlar. Kışlıkta banyonun tezgahına koyuyorum ve günde 10 defa tezgah deterjanla siliniyor ama gözden kaçırdığım oluyordur elbet :( Bizdeki asıl sorun ben evde yokken iki kediyi güvenip aynı evde bırakamıyorum Taga'yı kış bahçesine kapıyı aralayıp bırakıyorum,isterse dolaşıp eve gelsin diye. Kedi -köpeği aynı odaya kapatabilirim konuklar gelince ama iki kediyi asla !Ben de yazsam mı acaba ,yaşanan sorunları ? Size kolaylıklar dilerim sevgili komşum. Her şeye rağmen kızlarla yaşam çook güzel !

  YanıtlaSil
 2. Sevgili Komşum,

  deneyimlerinizi yazın bence..Mutlaka diğer pet sahiplerine yararı olur.

  YanıtlaSil
 3. Colette biraz cadı demek:))Daha çok küçük,tam oyun zamanı.Hepsinin mamasının ayrı oluşu zor.Bakalım alışacaklar mı?Gelişmeleri tekrar bizimle paylaşırsan sevinirim.Evde düzen bozulmuş belli.En kısa zamanda düzene girersiniz inşallah.Kolay gelsin.

  Bende Colette'nin anlatmasından yanayım.Bir hayvan beslemenin ne kadar güzel yanı olsada zor yönleride var.Bu yaşananları herkes bilsin ,ona göre Pembe Pati alsınlar...Sonra alıp,zor deyip sokağa atmasınlar.En acısıda o:(
  Mırk:)

  YanıtlaSil
 4. Pembe Pati'cim, eve alınan bir pet anında uyum sağlayamıyor. Sabırla ve şefkatle duruma hakim olmak gerekiyor. Kimse bu işleri oyun ya da şaka gibi algılamasın. İki günde zorlulardan sıkılıp o canı sokağa bırakmak insanlık dışı bir davranış. Öyle masum ve korunmaya muhtaçlar ki.. Ayrıca onlar birer oyuncak değiller. Biz burada gerçekçi bir şekilde sorunları paylaşırsak belki birileri bu deneyimlerden faydalanır.

  YanıtlaSil
 5. Sevgili komşum öncelikle ilginize çok teşekkür ederiz. Keşkül'ün sağ kolunda bir süredir ''lipom'' denilen bir yağ bezesi var. Parça alınıp biopsi yapıldı çok şükür temiz çıktı ama beze yaklaşık portakal kadar ve kolun kas içine hatta sinirlere kadar yayılmış durumda. Biliyorsunuz doğmalık kalça çıkığı nedeniyle her iki arka ayaktan ciddi birer operasyon geçirdi. Bu operasyonlar düzeltme amacından çok femur başının kalça kemiğine yanlış açıyla tutunmasından dolayı oluşan dayanılmaz ağrıları gidermek amaçlıydı.Çok şükür başarılı oldu ama sonuç değişmedi kalça çıkığı var ve kilo almaması gerekiyor,ömür boyu glucosamine chondroitin katkılı mamayla beslenecek. Ağır egzersiz yok,merdiven inip çıkmak dahi yok.Yaşlanınca felç olma olasılığı dahi var :)Tam sorunlar bitti derken bu lipom işi çok canımızı sıktı çünkü operasyonda en küçük hata koldaki sinire zarar verebilir zaten sakat olan arka bacaklara ön bacakların da yükü binebilir. Veterinerimiz bu operasyonu yapmakta acele etmedi,belki büyüme durur ya da kendiliğinden ufalır dedi ama maalesef olmadı. Bayramdan sonra operasyon için gün kararlaştıracaktık benim Ankara'dan konuklarım vardı yeni gittiler. Eşim de kongre için dün il dışına gitti ... Bakalım gelince tekrar veterinerle görüşeceğiz. Durum bu .Bir gelişme olunca sizi bilgilendiririm . Sevgiler sağlıklı günler...

  YanıtlaSil
 6. Ah ne kadar üzüldüğümü anlatamam. Demek Keşkül'cük bunca sıkıntı yaşadı, daha da yaşayacak..Şükürler olsun ki sizler gibi bilinçli, duyarlı insanlarla yaşıyor. Ayrıca çok başarılı veterinerler var. Acil şifalar diliyorum güzel Keşkülümüze. Biliyor musunuz, Keşkülle aynı rahatsızlıktan muzdaripiz. Benim de sağ kolumda, dirseğin sekiz cm altında aynı kitleden var. Benimki de zararsız bir doku ama sinirlere baskı yapıyor. Uyuşma ve dolaşım sorunları olduğundan alınması gerekiyor ama bugün, yarın olurum diye hep ihmal ettim.

  Minik de henüz iki aylıkken operasyon geçirmişti. Testisinin biri doğuştan karın boşluğundaymış. Veterinerimiz ''ileride kanser olabilir '' deyince hiç düşünmeden ameliyat ettirdik. Ufak tefek diş eti, kene kisti operasyonlarını saymıyorum ama biliyorsunuz son iki yıldır köpek saldırısı olayları yüzünden iki defa ölümden döndü.

  İşte böyle komşucuğum. Şimdi merakla Keşkül'ün sağlık haberlerini bekleyeceğim. Size de kolaylıklar diliyorum. Antalya'ya yolunuz düşerse mutlaka bekliyorum. Sevgiler, selamlar..

  YanıtlaSil